( آشنایی با انواع سهره , بلبل و سایر پرندگان آواز خوان موجود در کشور ایران )

سهره سبز * سهره سر سیاه

 سهره سرسیاه

سهره سبز

سهره سینه سرخ

 

سهره سرخ

 

سهره جنگلی

 

سهره جنگلی

سهره جنگلی

سهره نوک قیچی

سهره پیشانی سرخ

سهره بال سرخ

سهره خاکی

سهره دمگاه زرد

سهره مغولی

سهره صورتی

سهره نوک بزرگ

سهره کوهی

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره جنگلي

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمي : Fringilla coelebs

نام انگليسي : Chaffinch

ساير نام هاي محلي : بلبل خمسه - سهره آوازخوان

 

مشخصات عمومي :

اين پرنده يکي از بزرگ ترين سهره هاي موجود در ايران با 18 سانتيمتر طول مي باشد . منقار مخروطي ، پاهاي تيره رنگ و دو نوار سفيد کاملاً مشخص در بال ها از خصوصيات عمومي پرنده نر و ماده و جوان مي باشد .

 

مشخصات پرنده نر:

پرنده نر کاملا متفاوت از پرنده ماده مي باشد . سر آبي رنگ مايل به خاکستري ، گوشپرها و سينه و شکم قهوه اي متمايل به نارنجي ، روتنه قهوه اي يا بلوطي رنگ ، دمگاه سبز رنگ ، دو نوار بالي سفيد در بال هاي تيره رنگ و نيز اثراتي از رنگ زرد در بال ها از خصوصيات پرنده نر است . همچنين منقار پرنده نر به خصوص در فصل جفت گيري و در زمان مستي به رنگ خاکستري در مي آيد و در فصل پاييز و زمستان منقار بي رنگ مي شود . بالاي منقار و در ناحيه پيشاني پرنده نر لکه سياه رنگي ديده مي شود . البته در فصول پاييز و زمستان رنگ پرها در پرنده نر کم رنگ تر مي شوند و منقار نيز بي رنگ مي گردد .

 

 

پرنده نر در حال آوازخوانی

 

 

مشخصات پرنده ماده و جوان :

پرنده ماده و پرنده جوان مشابه بوده و اثري از رنگ آبي و نارنجي در سر ندارند و به طور کلي به رنگ خاکي مي باشند البته دمگاه پرنده ماده نيز مثل پرنده نر سبز رنگ است . نوار بالي سفيد رنگ در پرنده ماده و جوان نيز ديده مي شود .

پرنده ماده

 

تغذيه :

خارج از فصل توليد مثل از انواع دانه ها تغذيه مي کند و در فصل توليد مثل علاوه بر دانه ها از حشرات نيز تغذيه مي نمايد . بهترين غذا براي نگهداري اين پرنده در قفس مخلوط ارزن و کتان است .

 

پراکنش :

در کشور ما در نواحي جنگلي شمال و شمال غرب و تا حدودي غرب کشور زندگي مي کند ولي در فصل زمستان در نواحي مرکز و جنوب غرب نيز ديده مي شود ومعمولاً در نوک بالاترين شاخه درخت مي نشيند .

 

رنگ قرمز : محل تابستان گذران و تولید مثل

رنگ آبی : محل زمستان گذران

 

 محل زندگي :

 درجنگل ها زندگي مي کند و در ميان شاخه درختان لانه مي سازد .

 

آواز :

آواز اين پرنده که بيشتر در فصل بهار و تابستان شنيده مي شود بسيار بلند ولي کوتاه بوده و دلنشين مي باشد . اين پرنده بين 3 تا 4 نوع آواز دارد و همچنين داراي لهجه هاي محلي نيز مي باشد وتفاوتهايي بين آواز اين پرنده در مناطق مختلف وجود دارد . جوجه هاي اين پرنده قابليت يادگيري آواز ساير سهره ها را به خوبي دارا مي باشند . معمولاً در فصل پاييز و زمستان آواز اين پرنده شنيده نمي شود و در اين فصول بيشتر صداهايي شبيه جيک جيک گنجشک از خود متصاعد ميکنند .

ساير صداهاي معمول اين پرنده متنوع مي باشد و در تمام طول سال شنيده مي شود . اين پرنده در طبيعت از اواخر زمستان و اوايل بهار به شکل گسترده شروع به آوازخواني مي نمايد که آواز بلند و نسبتاً زيبا در کنار زيبايي ظاهر اين پرنده موجب شده در بسياري از کشورها به عنوان پرنده اي محبوب جهت نگهداري در قفس برگزيده شود . در کشور ما نيز در سال هاي اخير و در برخي شهر ها بازار خوبي پيدا کرده است و با قيمت هايي بين 5000 تا 100000 تومان به فروش مي رسد .

ساير نکات :

چنان چه مايل به نگهداري از اين پرنده مي باشيد سعي کنيد حتي الامکان جوجه اين پرنده را تهيه کنيد و در صورتي که جوجه نبود بايد بسيار صبور باشيد تا پرنده نر کاملاً رام شود و قطعاً پس از رام شدن پرنده شاهد آوازخواني اين پرنده در اولين بهار خواهيد بود . در آن صورت پرنده اي به ارزش تقريبي 50 تا 100 هزار تومان خواهيد داشت . اين پرنده از اواسط مهر ماه به بعد همراه با سهره ها در مغازه هاي پرنده فروشي يافت مي شود .

همچنين قفس اين پرنده پس از رام شدن بايد به اندازه قفس تک خوان قناري باشد تا پرنده سالم و سر حال باشد و آواز بخواند .

 

هيبريد :

سهره جنگلي قابليت تلقيح با ساير سهره ها را داراست ولي تلقيح آن بسيار دشوار مي باشد .

سهره جنگلی * سهره سبز

سهره جنگلی * سهره دمگاه سفید

سهره جنگلی * قناری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

بلبل خرما

 

نام راسته : Passeriformes

نام خانواده : Pycnonotidae

نام انگليسي : White-eared bulbul

نام علمي : Pycnonotus leucogenys

سايرنام هاي محلي : بلبل خرما ، بلبل

 

مشخصات عمومي :

پرنده اي به اندازه 18 سانتيمتر با سر سياه رنگ و لکه بزرگ سفيد در گونه ها بوده و نژادي از آن که در ايران يافت مي شود Leucotis  است که تاجي بسيار کوتاه در انتهاي تارکش ديده مي شود . پرهاي پوششي زير دم اين پرنده زرد رنگ بوده و نوک دم به طور مشخصي سفيد رنگ است . بدن نيز خاکستري رنگ است . پاها و چنگال هم تيره رنگ هستند .

 

تشخيص پرنده نر از پرنده ماده :

پرنده نر و ماده مشابه هستند .

 

 

پرنده بالغ

 

 

آشیانه و تخم بلبل خرما 

 

پرنده جوان :

پرنده جوان سر قهوه اي رنگ دارد .

جهت مشاهده تصاوير بيشتر از لانه ، پرنده جوان و ... از اين پرنده مي توانيد به سايت www.canaryalireza.ir  و بخش تصاوير بلبل مراجعه نماييد .

 

پراکنش :

به طور کلي بلبل خرما در مناطق پست و بياباني کشورهاي پاکستان ، افغانستان ، ايران ،عراق ، بحرين و بخش هايي از هند زندگي مي کند .

اين پرنده در درختان و بوته ها و مخصوصاً تمشک زارها و باغ ها ي خرما و در نزديکي و يا در درختان داخل مناطق مسکوني به سر برده و روي بوته ها و درختان آشيانه مي سازد . در ايران بومي و فراوان بوده و پيش از اين در مناطق جنوبي کشور بود ولي در سال هاي اخير در اغلب شهرها يا از قفس رها شده و يا خود را به مناطق شمالي تر و مرکزي کشور رسانده و به خوبي با اين مناطق سازگار شده است .

 

رنگ قرمز : منطقه تولید مثل

 

تغذيه :

بلبل خرما از انواع ميوه ها تغذيه مي نمايد و علاقه زيادي به خوردن خرما دارد . در قفس نيز مي توان از دان پالس و انواع ميوه جهت تغذيه اين پرنده استفاده نمود . از جمله ميوه هاي مورد علاقه اين پرنده انگور و سيب است .

 

آواز :

صداي اين پرنده آهنگين و با ملوديهاي زيبا شنيده مي شود .

 

ساير مشخصات :

اين پرنده دو تا سه تخم مي گذارد و 14 تا 15 روز روي تخم مي خوابد و سپس والدين جوجه ها را با کرم ها تغذيه مي کنند که بين 250 تا 300 کرم در روز براي دو جوجه مي آورند . بعد از 15 روز جوجه ها آشيانه را ترک مي کنند .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

دوستانی که علاقه مند به دستیابی به اطلاعاتی در مورد انواع پرندگان و به خصوص انواع سهره ها می باشند می توانند به سایت http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name مراجعه نموده و با سرچ نام انگلیسی پرنده مورد نظر خود در گوشه سمت راست بالای صفحه به اطلاعاتی  به زبان انگلیسی دست یابند . در این سایت علاوه بر دریافت اطلاعات در مورد پرنده مورد نظر خود می توانید تصویر پرنده را نیز مشاهده کرده و صدای آواز پرنده مورد نظر خود را نیز بشنوید .

همچنین اگر علاقه مند به کسب اطلاعات و مشاهده تصاویر انواع سهره ها می باشید می توانید به سایت http://www.geocities.com/finchesofeurope/ مراجعه نمایید .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

پرنده جوان و بالغ سهره پیشانی سرخ یا گل به سر

پرنده بالغ

پرنده جوان گل به سر

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

پرندگان در آواز خواندن به دنبال «مد» هستند

در حوالي امروز: امسال چه رنگي مد شده؟ آخرين مد لباس چيه؟ شايد با شنيدن كلمه «مد» ناخودآگاه ذهن و نگاه به سوي طيفها و قشرهاي خاصي از جامعه بچرخد اما فرقي نمي كند كه خانم باشيد يا آقا، چون مد چيزي است كه سن و سال و جنسيت نمي شناسد و همه ما حداقل يك مرتبه وسوسه شده ايم كه مطابق آخرين مدهاي رايج لباس كفش و ديگر مايحتاجمان را تهيه كنيم.بد نيست بدانيد كه اين پديده اجتماعي تنها مختص به انسانها و جوامع بشري نيست و موجودات ديگري نيز روي كره زمين زندگي مي كنند كه از مد تبعيت كرده و به واسطه از مد افتادن تغيير رويه مي دهند.

بوم شناساني كه روي رفتار موجودات مطالعه مي كنند از مدتها قبل مي دانستند كه بعضي از پرندگان آوازخوان لهجه هاي محلي دارند و هر يك از پرندگان به لهجه هاي بومي و محلي منطقه خود خيلي قوي تر و سريع تر پاسخ مي گويند و در برابر لهجه هاي خارجي سرعت و قدرت واكنش اين پرندگان بسيار كاهش مي يابد. هنوز دليل اين مسأله كه چرا پرندگان چنين رفتاري را از خود بروز مي دهند، مشخص نشده و اين راز سر به مهر باقي مانده است.«اليزابت دريبري» كه يك بوم شناس رفتاري در دانشگاه «دوك» كاروليناي شمالي است براي كشف اين مسأله و همچنين مطالعه نحوه تغيير لهجه پرندگان در طول زمان، تحقيقي طولاني مدت را به انجام رسانده كه نتايج آن بر خلاف انتظار بسيار جالب و شگفت انگيز از كار درآمده است.

اين محقق از سال 1979 تا سال 2003  آوازهاي گنجشكهاي نر سينه سفيد را جمع آوري كرده و آنها را مورد مطابقت دقيق قرار داده است.آوازهاي جديدي كه اين محقق جمع آوري كرده، همگي آهسته تر بوده و زير و بم آن نيز كوتاهتر است.

اين محقق در ادامه بررسي هاي خويش، متوجه شد كه گنجشكهاي ماده در برابر آوازهاي جديد كه واكنش بيشتر و گنجشكهاي نر نيز با شنيدن آوازهاي جديد حالت تهاجمي بيشتري از خود نشان مي دهند و ميزان شدت، بلندي و كيفيت صدا نيز تأثيري بر واكنشهاي نشان داده شده ندارد، بلكه اين خود آواز است كه باعث تغيير واكنش از سوي ديگر گنجشكها مي شود.نتايج به دست آمده به روشني نشان مي دهد كه در طي چند سال تغييرات معني دار در سبك خواندنهاي پرندگان به وجود مي آيد و به همين دليل است كه شنيدن آوازهاي قديمي و جديد تا اين حد واكنشهاي متفاوتي را در پرندگان ماده و نر به وجود مي آورد.

به گفته خانم دريبري معناي ساده و راحت يافته هاي تحقيق وي اين است كه آوازهاي پرندگان نيز همانند سبكهاي موسيقي مختلف از «مد» مي افتند و پرندگان نيز پس از مدتي آوازها وسبك خواندن خود را تغيير مي دهند. مسأله تغيير آواز خواندن نقش بسيار مهم براي پرندگان دارد، چون روي جفت يابي و ادامه نسل پرنده نر بسيار تأثيرگذار است و پرنده ماده خيلي سريعتر جذب پرنده نري مي شود كه آوازي متفاوت با سايرين دارد.

ترجمه: توفان راه چمني

( مطلب فوق برگرفته از روزنامه قدس می باشد )

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره زرد

 

نام راسته : Passeriformes

نام خانواده : Fringillidae

نام انگليسي : Eurasian siskin

نام علمي : Carduelis spinus

سايرنام هاي محلي : سهره سبز

 

مشخصات عمومي :

اين پرنده 12 سانتيمتر طول دارد و پرنده اي کوچک و ظريف است . دم چنگالي ،و منقار مخروطي کوچک  از خصوصيات اين پرنده است .

 

مشخصات پرنده نر :

در پرنده نر سينه ، دمگاه ، گونه ها و گرده سبز رنگ بوده و بال ها سياه رنگ با نوار پهن زرد رنگ در روي بال مي باشد . همچنين نوار پهن زرد رنگي در پرهاي حاشيه دم وجود دارد . از ديگر خصوصيات پرنده نر اين است که پيشاني و فرق سر و همچنين چانه در پرنده نر سياه رنگ مي باشد .

 

 مشخصات پرنده ماده :

پرنده ماده به رنگ زيتوني مايل به قهوه اي با زير تنه سفيد با اثر کمي از رنگ سبز در آن مي باشد . پرنده ماده فاقد سياهي سر و چانه بوده و در ناحيه سينه رگه هاي فراوان تيره رنگ ديده مي شود .

 

مشخصات پرنده جوان :

پرنده جوان تا حدودي مشابه پرنده ماده مي باشد .

 

پراکنش :

اين پرنده در جنگل هاي سوزني برگ ، صنوبر ، بيشه زارها و پرچين هاي بلند به سر برده و در زمستان ها در کشتزارها ، حاشيه شهر ها ، پارک ها و...به تعداد اندک ديده مي شود .در ايران زمستان ها فراوان بوده و در اين فصل در نواحي شمال ، شمال غرب ، غرب و مرکز کشور و حتي تا استان فارس هم ديده مي شود . ولي محل توليد مثل اين پرنده حاشيه شمال و شمال غرب کشور مي باشد .

 

رنگ قرمز : محل تولید مثل و نیز محل زمستان گذران

رنگ آبی : محل زمستان گذران

 

تغذيه :

اين پرنده دانه خوار مي باشد و از انواع دانه ها تغذيه مي کند .

رژيم غذايي اين پرنده جهت نگهداري در قفس همان رژيم غذايي قناري يا مخلوطي از کتان و ارزن مي باشد . همچنين مي توان از شاه دانه جهت تغذيه اين پرنده استفاده کرد .

 

صدا :

صداي معمول اين پرنده به صورت cher cher و يا خر خر مانند بوده و اصواتي بلند شبيه Tsiu  توليد مي کند . آواز اين پرنده نيز تلفيقي از چهچهه ها و تحرير ها بوده و در بخش هايي از آواز به آواز سهره معمولي شباهت دارد . اين پرنده در تمام طول سال آواز مي خواند که آوازخواني خاص پرنده نر بوده و پرنده ماده معمولاً آواز نمي خواند .

 

هيبريد :

اين پرنده قابليت تکثير با ساير سهره ها و همچنين قناري را دارا مي باشد . توليد مثل اين پرنده با قناري آسان تر از توليد مثل سهره معمولي با قناري مي باشد .

تصاوير حاصل از تلقيح سهره زرد با ساير سهره ها :

سهره زرد * قناری

سهره زرد * قناری

سهره زرد * سهره معمولی

سهره زرد * سهره سبز

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

تصاویر جوجه سهره سبز ُ در حال پرورش توسط اینجانب :

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره دمگاه سفيد

 

نام راسته : Passeriformes

نام خانواده : Fringillidae

نام انگليسي : brambling

نام علمي : Fringilla montifringilla

سايرنام هاي محلي :

 

مشخصات عمومي :

اين پرنده 15 سانتيمتر طول دارد و اندکي بزرگ تر از گنجشک خانگي مي باشد . سينه نارنجي ، خطوط نارنجي روي بال ها ، روتنه نقطه نقطه و دمگاهش سفيد رنگ است . در فصل زمستان در پس سر لکه بي رنگي ديده مي شود . شکل پرواز و نيز ظاهري شبيه به سهره جنگلي دارد و در فصل زمستان در گروه هايي همراه با سهره جنگلي ديده مي شود . منقار نيز تقريباً زرد رنگ است .

 

مشخصات پرنده نر و ماده :

پرنده نر و ماده مشابه بوده ولي منقار در پرنده نر زرد رنگ با نوک تيره بوده و در فصل تابستان سر و روتنه سياه رنگ مي باشد و به طور کلي رنگ درخشان تر و زيباتري نسبت به پرنده ماده دارد .

 

پرنده نر سمت راست و پرنده ماده سمت چپ

 

 

 

 پراکنش :

اين پرنده در مناطق جنگلي و باغ ها و کشتزارها زندگي مي کند . همچنين در فصل پاييز و زمستان در غالب مناطق شمال شرق ، شمال و شمال غرب ، غرب و جنوب غرب يافت مي شود ولي از توليد مثل اين پرنده در ايران گزارشي دريافت نشده است .

 

تغذيه :

اين پرنده دانه خوار مي باشد و از انواع دانه ها تغذيه مي کند .

رژيم غذايي اين پرنده جهت نگهداري در قفس همان رژيم غذايي قناري يا مخلوطي از کتان و ارزن مي باشد .

 

صدا :

صداي معمول اين پرنده به صورت jek jek  مي باشد . آواز اين پرنده نيز کشيده و زوز مانند است

ساير موارد :

صدا و آواز اين پرنده چندان زيبا نيست و علاقه مندان مي توانند از اين پرنده به جهت زيبايي يا توليد مثل با ساير سهره ها نگهداري کنند .

 

هيبريد :

تصاويري از توليد مثل اين پرنده با سهره جنگلي در شبکه جهاني اينترنت وجود دارد .

تصویر حاصل از تلقیح سهره دمگاه سفید با سهره جنگلی :

سهره دمگاه سفید * سهره جنگلی

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره پيشاني سرخ

 

نام راسته : Passeriformes

نام خانواده : Fringillidae

نام انگليسي : red-fronted serin

نام علمي : serinus pusillus

سايرنام هاي محلي : گل به سر ، داغ سر

 

مشخصات عمومي :

پرنده اي کوچک و به طول 12 سانتيمتر و اندکي بزرگ تر از فينچ معمولي مي باشد . منقار مخروطي و کوچک ، پاهاي تيره رنگ ، دمگاه زرد يا نارنجي ، سر و سينه سياه رنگ با لکه قرمز يا نارنجي درخشان در پيشاني از خصوصيات اين پرنده است . پرنده نر و ماده بسيار مشابه هستند و تشخيص آن ها از يکديگر تنها براي افراد با تجربه امکان پذير است .

 

تشخيص پرنده نر از پرنده ماده :

به طور کلي پرنده نر از پر و بال درخشان تري نسبت به پرنده ماده برخوردار است . لکه سرخ پيشاني در پرنده نر نسبت به پرنده ماده وسعت بيشتري دارد و همچنين در پرنده نر علاوه بر پرهاي ناحيه سينه که سياه رنگ هستند در ناحيه شکم نيز بخشي از پرها سياه هستند در حالي که در پرنده ماده در ناحيه شکم تنها رگه هاي تيره رنگ و آن هم در حاشيه ديده مي شود و در ماده تنها سينه سياه رنگ است . البته چنانچه پرنده از زمان جوجگي در قفس بوده باشد در آن صورت تشخيص نر و ماده بسيار دشوار بوده و بايد به مواردي چون آوازخواني که خاص پرنده نر است در تشخيص جنس ها توجه شود .

 

 

 

پرنده جوان :

پرنده جوان به طور کلي به رنگ يک دست نخودي يا قهوه اي ديده مي شود که فاقد لکه نارنجي پيشاني و نيز فاقد رنگ سياه در سر و سينه است . به مرور با افزايش سن ابتدا رگه رگه هاي سياه رنگ در ناحيه سينه و شکم پديد آمده و به مرور پرهاي قرمز يا نارنجي در پيشاني بوجود مي آيد به طوري که در اواخر زمستان سال اول زندگي پيشاني تقريباً قرمز و سينه و سر دودي رنگ مي گردد.

 

 

 

پراکنش :

به طور کلي گل به سر پرنده اي کوهستان زي بوده و در نواحي کوهستاني مرتفع با ارتفاع بيش از 2000 متر زندگي و توليد مثل مي کند و در فصل پاييز و زمستان به ارتفاعات کمتر و نواحي کوهستاني اطراف شهرهاي نزديک محل توليد مثل مهاجرت مي نمايد . اين پرنده در نواحي کوهستاني زاگرس و البرز از شمال و شمال غرب گرفته تا جنوب غرب يافت مي شود .

 

 

رنگ قرمز : محل تولید مثل و نیز محل زمستان گذران

 

ساير مشخصات :

گل به سر پرنده اي اجتماعي بوده و خارج از فصل توليد مثل در دسته هاي ده بيست تايي در ميان علف هرزهاي دانه دار ديده مي شود . بين يک تا سه بار در سال توليد مثل مي کند . در استان مرکزي اولين جوجه ها از اواخر خرداد و اوايل تيرماه از لانه خارج مي شوند . گل به سر و قناري هر دو از يک جنس بوده و متعلق به جنس Serinus مي باشند و به همين دليل عده اي گل به سر را تنها قناري بومي ايران مي دانند که البته بايد گفت که سهره پيشاني سرخ تنها بومي ايران نيست و در کشورهايي چون افغانستان ، ازبکستان ، ترکيه و ... نيز ديده مي شود .

سهره پيشاني سرخ در سال هاي اخير مورد توجه بسياري از علاقه مندان به نگهداري پرندگان آوازخوان قرار گرفته است تا جايي که عده اي از اين پرنده و قناري جوجه گيري نموده اند که جوجه حاصل را اصطلاحاً گل به سر قناري مي نماند و جالب اين که گل به سر قناري خود قادر به توليد مثل با قناري و گل به سر است .

 

تغذيه :

سهره پيشاني سرخ پرنده اي دانه خوار مي باشد . بهترين غذا جهت پرورش در قفس مخلوطي از دانه هاي ارزن و کتان مي باشد .

 

آواز :

صداي معمول اين پرنده به صورت جير جير بوده و آواز اين پرنده شامل چهچه ها و تحريرهاي تند و سريع و گاهاً نامشخص بوده و شنيدن صداي آواز مخصوصاً از راه دور تا حدودي شبيه سهره معمولي مي باشد .

 

هيبريد :

اينجانب بجز گل به سرقناري پرنده ديگري را که ناشي از تلقيح سهره پيشاني سرخ با ساير سهره ها باشد نديدم ولي به نظر مي رسد اين پرنده نيز همچون ساير سهره ها قابليت تلقيح  با ساير گونه هاي سهره را دارد .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره سينه سرخ

 

نام راسته : Passeriformes

نام خانواده : Fringillidae

نام انگليسي : Eurasian linnet

نام علمي : Carduelis cannabina

سايرنام هاي محلي : سينه سرخ

 

مشخصات عمومي :

اين پرنده 13 سانتيمتر طول دارد و اندکي کوچک تر از گنجشک خانگي مي باشد . دم چنگالي ، منقار مخروطي کوچک و خاکستري رنگ ، سر و گردن خاکستري با اثري از رنگ نخودي يا سفيد در گونه ها و چانه ، روتنه قهوهاي يا بلوطي و پا هاي تيره رنگ از خصوصيات ظاهري پرنده نر و ماده مي باشد .

 

مشخصات پرنده نر :

در پرنده نر سينه و پيشاني و دمگاه سرخ رنگ مي باشد . در فصل زمستان رنگ سرخ پيشاني و سينه پرنده نر کاهش پيدا کرده و به رنگ صورتي ديده مي شود . ساير مشخصات پرنده نر مشابه پرنده ماده مي باشد .

 

 

پرنده نر

 

 مشخصات پرنده ماده :

 روتنه بلوطي رنگ ، سر و گردن خاکستري ، منقار و پاهاي تيره رنگ ، زير تنه نخودي با رگه هاي سياه رنگ در آن از خصوصيات پرنده ماده مي باشد .

 

 

 مشخصات پرنده جوان :

پرنده جوان تا حدودي مشابه پرنده ماده مي باشد و رگه رگه هاي سينه در آن بيشتر از پرنده ماده مي باشد و فاقد رنگ بلوطي روتنه مي باشد.

 

 

 پراکنش :

اين پرنده در مناطق کوهستاني ، جنگلي و ساير مناطق مستعد غرب ، مرکز ، شمال و شمال غرب کشور زندگي مي کند . همچنين در فصل پاييز و زمستان در غالب مناطق کشور مي توان اين پرنده را مشاهده نمود .

 

 

رنگ قرمز : محل تولید مثل و نیز محل زمستان گذران

رنگ آبی : محل زمستان گذران

 

تغذيه :

اين پرنده دانه خوار مي باشد و از انواع دانه ها تغذيه مي کند .

رژيم غذايي اين پرنده جهت نگهداري در قفس همان رژيم غذايي قناري يا مخلوطي از کتان و ارزن مي باشد .

 

صدا :

صداي معمول اين پرنده به صورت jek jek  بوده ويا در حالت نشسته سوت مانند مي باشد . آواز اين پرنده نيز متنوع و تلفيقي از صداي ساير سهره ها مي باشد . اين پرنده در تمام طول سال آواز مي خواند که آوازخواني خاص پرنده نر بوده و پرنده ماده معمولاً آواز نمي خواند .

جهت شنیدن بخشی از آواز این پرنده به لینک زیر رفته و روی گزینه play کلیک کنید .

 

شنیدن آواز سهره سینه سرخ

 

هيبريد :

اين پرنده قابليت تکثير با ساير سهره ها و همچنين قناري را دارا مي باشد . توليد مثل اين پرنده با قناري آسان تر از توليد مثل سهره معمولي با قناري مي باشد .

تصاوير حاصل از تلقيح سهره سينه سرخ با ساير سهره ها :

سهره سینه سرخ * سهره معمولی

سهره سینه سرخ * سهره سر سیاه

سهره سینه سرخ * قناری

سهره سینه سرخ * سهره سبز

سهره سینه سرخ * سهره نوک قیچی

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره طلايي

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمي : carduelis carduelis

نام انگليسي : European goldfinch

ساير نام هاي محلي : سهره معمولي ، سهره

 

مشخصات عمومي :

پرندگاني کوچک جثه و اندکي کوچک تر از گنجشک خانگي با دم چنگالي شکل و منقار مخروطي و نسبتاً باريک ، دمگاه سفيد رنگ ، صورت قرمز رنگ ، پس سر سياه رنگ ، گونه هاي سفيد  ،گرده قهوه اي يا خاکستري ، بال هاي سياه رنگ با نوار زرد کاملاً مشخص در بال ها ، سينه اي به رنگ  نخودي و پا هاي تيره رنگ هستند .

زير گونه اي از سهره طلايي با نام سهره طلايي سر خاکستري ( Grey-headed goldfinch ) و با نام محلي سهره حلب در شرق ايران يافت مي شود که فاقد رنگ سياه و سفيد در سر بوده و گرده و سينه خاکستري رنگ و صورت قرمز رنگ و منقاري مخروطي و اندکي بلند تر از سهره معمولي دارد .

 

مشخصات پرنده نر و ماده :

پرنده نر و ماده بسيار شبيه به يکديگر هستند با اين تفاوت که رنگ قرمز صورت در پرنده نر وسعت بيشتري داشته و از لبه عقبي چشم ها نيز فراتر مي رود در حالي که در پرنده ماده رنگ قرمز صورت تا ميانه هاي چشم مي رسد . همچنين به طور کلي منقار پرنده نر نسبت به منقار پرنده ماده بزرگ تر مي باشد . 

 

پرنده نر

 

پرنده نر ( به گستردگی رنگ سرخ صورت تا عقب چشم ها توجه شود )

 

صورت پرنده ماده ( گسترش رنگ قرمز تا وسط چشم )

 

سهره معمولی سر خاکستری ( حلب )

 

مشخصات پرنده جوان :

پرنده جوان فاقد رنگ قرمز ، سياه و سفيد در سر بوده و در قسمت  سينه داراي رگه رگه هايي تيره رنگ مي باشد .

 

 

پرنده جوان

 

 تغذيه :

خارج از فصل توليد مثل از انواع دانه ها تغذيه مي کند و در فصل توليد مثل علاوه بر دانه ها از حشرات نيز تغذيه مي نمايد . بهترين غذا براي نگهداري اين پرنده در قفس شاه دانه است ولي مي توان جوجه ها را از همان ابتدا به خوردن ارزن يا کتان عادت داد .

 

پراکنش :

در کشور ما به جز رد نواحي محدودي از جنوب شرق در ساير نواحي به تعداد نسبتاً فراوان ديده شده و توليد مثل نيز مي کند .

 

 

رنگ قرمز : محل زاد و ولد و محل زمستان گذران

رنگ آبی : محل زمستان گذران

 

محل زندگي :

 درجنگل ها ، دره هاي پوشيده از درخت ، اطراف رودخانه ها ، پارک ها و کشتزارها و ساير نواحي مستعد تا ارتفاع 2000 متري زندگي مي کند .

 

آواز :

آواز اين پرنده بسيار دلنشين و متنوع بوده و مخلوطي از آواز ساير سهره ها نيز در آن شنيده مي شود .

بخش هايي از صداهاي اين پرنده به شيوه فونتيک :

Tipi tipi tipi tipi teu teu teu teu

tooee

 

هيبريد :

سهره طلايي قابليت تلقيح با انواع سهره ها از قبيل سهره معمولي ، سهره زرد ، قناري و ... را داراست .

تصاویر حاصل از تلقیح سهره طلایی با سایر سهره ها :

سهره معمولی * قناری

سهره معمولی * سهره سینه سرخ

سهره معمولی * سهره سبز

سهره معمولی * سهره زرد

سهره معمولی * سهره سر سیاه

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

 

  سهره سبز

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمي : carduelis chloris

نام انگليسي : European greenfinch

ساير نام هاي محلي : بلبل سبز ، سهره سبز

 

مشخصات عمومي :

پرندگاني کوچک جثه به اندازه گنجشک خانگي و يا اندکي بزرگ تر  با دم چنگالي شکل و منقار درشت و قوي که معمولاً بي رنگ است . دمگاه زرد يا سبز رنگ ، چشمان درشت و بدني قوي که اثري از رنگ سبز يا زرد در آن ديده مي شود . سر نيز نسبتاً درشت مي باشد . کناره شاهپرها و پرهاي کناري دم به رنگ زرد مي باشد . پاها معمولاً صورتي مي باشند .

مشخصات پرنده نر :

به طور کلي پرنده نر سبز زيتوني بوده و از رنگ درخشان تري نسبت به  پرنده ماده برخوردار است . رنگ سينه و شکم و گرده و حتي اطراف پيشاني در پرنده نر سبز رنگ است . در بخش هايي از گردن اثراتي از رنگ خاکستري ديده مي شود . بال ها نيز در حالت نشسته خاکستري بوده و رنگ زرد شاهپرهاي بال کاملاً مشخص است . دمگاه نيز سبز يا زرد است .

 

 

 مشخصات پرنده ماده :

پرنده ماده به طور کلي به رنگ قهوه اي با دمگاه سبز رنگ بوده و نسبت به پرنده نر به مراتب رنگ سبز يا زرد کمتري دارد . به طور کلي در اولين نگاه به گنجشک خانگي شباهت دارد . اثر مختصري از رنگ سبز در شکم پرنده ماده ديده مي شود و سينه تقريباً سفيد رنگ است . زردي شاهپرها در پرنده ماده کمتر از پرنده نر است .

 

 

 

مشخصات پرنده جوان :

به طور کلي پرنده جوان شبيه پرنده ماده مي باشد با اين تفاوت که در پرنده جوان در ناحيه سينه و شکم رگه رگه هاي فراوان تيره رنگ ديده مي شود . شاهپرها در پرنده جوان نيز حاشيه زرد رنگ دارند .

 

 

تغذيه :

خارج از فصل توليد مثل از انواع دانه ها تغذيه مي کند و در فصل توليد مثل علاوه بر دانه ها از ميوه ها و لارو حشرات نيز تغذيه مي نمايد .

 

پراکنش :

در کشور ما در نواحي شمالي و حاشيه اي در ياي مازندران و نيز در نواحي شمال غربي کشور و استان هايي همچون اردبيل حضور دائمي دارد و در اين مناطق توليد مثل نيز مي کند .ولي در فصول پاييز و زمستان در نواحي شمال ، شمال غرب ، غرب و تا حدودي شمال شرق و تا استان فارس به وفور ديده مي شود .

همچنين اخيراً اينجانب گزارشاتي از توليد مثل اين پرنده در استان لرستان دريافت نموده ام که هنوز صحت آن تأييد نشده است .

 

 

رنگ آبي : محل زمستان گذران

رنگ قرمز : محل توليد مثل

 

آواز :

صداي معمول اين پرنده همچون جيک معمول قناري مي باشد به طوري که افراد کم تجربه قادر به تشخيص صداي معمول آن از قناري نيستند . آواز اين پرنده نيز در بخشي از اصوات به آواز قناري شباهت دارد و در بخشي ديگر از اصوات آميخته اي از صداهاي ساير سهره ها در آن شنيده مي شود . به طور کلي آواز شامل چهچه ها و تحريرها مي باشد .

بخش هايي از صداهاي اين پرنده به شيوه فونتيک :

Chio chio chio  chio chio

cheeeeeeu

chuee

 

هيبريد :

سهره سبز قابليت تلقيح با انواع سهره ها از قبيل سهره معمولي ، سهره زرد ، قناري و ... را داراست . اين پرنده به آساني با قناري جفت گيري و توليد مثل مي نمايد .

 

تصاوير حاصل از تلقيح سهره سبز با برخی از گونه های ديگر سهره :

 

سهره سبز * قناری

 

سهره سبز * سهره معمولی

 

سهره سبز * سهره جنگلی

 

سهره سبز * سهره سر سیاه

 

سهره سبز * سهره نوک قیچی

 

سهره سبز * سهره سینه سرخ

 


سهره سبز * سهره زرد

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  |